Koteł

Miasteczko Koteł leży w niewielkiej kotlince, na górskim zboczu, zewsząd otoczone jest lesistymi wzniesieniami. Wąskie uliczki biegnące stokami wzgórz i stare domy w zabytkowej dzielnicy Gałata sprawiają, że jest to jedno z ciekawszych miejsc tej części Bułgarii. Koteł słynął i nadal słynie z wyrobu kilimów - na użytek turystów produkowane są niewielkie, dobne dywaniki.

W zachodniej części miasta, niedaleko hotelu Koteł, rozpościera się park Izworite. Leży on w niewielkiej dolinie pośród wyniosłych wzgórz Siarcj Płaniny. Jego chlubą są bogate źrodła krasowe. W parku znajdziemy także dość interesujące muzeum przyrodnicze, w którym oglądać można skamieniałości oraz zbiór flory i fauny typowej dla tej części Bułgarii, w tym m.in. zagrożone wyginięciem gatunki, np.: wąż eskulapa, jaszczurka żółtopuzik bałkański oraz żółwie lądowe.

Koteł jest dobrym punktem wyjścia do pieszej wędrówki na szczyt Razboj-na na południu (1128 m n.p.m.), który był w przeszłości prawdziwą ostoją bułgarskich powstańców, czet hajduckich itp. W odległości ok. 7 km od Koteł, na wzgórzu Wida, leżą pozostałości średniowiecznej twierdzy o tej samej nazwie. Z Greckim Dołem (Grycki dół, rejon u stóp wzgórza), wiąże się bardzo ciekawa, choć dość krwawa historia, rodem z głębokiego średniowiecza. Otóż podczas walk bizantyjsko-bułgarskich chan Krum, uciekając przed armią cesarza Nice-fora I, zapuścił się w te ostępy w poszukiwaniu schronienia.

Koteł na forum

  • Brak rozmów na temat Koteł.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]