Kazanłyk

Kazanłyk leży w samym sercu Doliny Róż. Słynie z wyrobu olejku różanego, którego używa się jako utrwalacza do najdroższych perfum produkowanych przez renomowane firmy światowe. Miejscowość znana jest także, choć w nieco innych kręgach, z grobowca trackiego z unikatowymi, świetnie zachowanymi starożytnymi malowidłami.

Kazanłyk to dość duże miasto. Leży na uczęszczanej trasie Sofia - Burgas, dlatego też ma rozwiniętą komunikację kolejową oraz autobusową. Można tu skorzystać z połączeń m.in. z Tyrnowem, Ruse, Gabrowem, Starą Zagorą, Karłowem, Płowdiwem, toweczem. Dworce autobusowy i kolejowy znajdują się obok siebie, w południowej części miasta. Do do centrum, które skupione jest wokół pl. Sewtopolis, można dojść ulicąTonzos bądź tez leżącą nieco dalej, główną ulicą Różowa Dolina.

Miasto jest dobrym punktem wyjściowym do wędrówek na szczyt Szipka. Spośród odkrytych w okolicach Kazanłyku grobowców trackich jednym z najcenniejszych i największych jest kompleks grobowy w Ostruszy datowany na V w. p.n.e. Składa się z kilku pomieszczeń o ciekawych zdobieniach sufitu połączenie malarstwa i płaskorzeźby.

Miejscowe Muzeum - Dom Kultury Iskra prezentuje 30 tys. eksponatów, począwszy od epoki kamiennej i brązu, a skończywszy na naszych czasach. W domu tym znajduje się także galeria i duża biblioteka. W mieście są piękne parki, kolekcja (1400) róż dekoracyjnych. Instytut Naukowy Roślin i zakłady destylujące olejki eteryczne.

Na skraju Kazanłku znajduje się światowej sławy grobowiec wodza trackiego z IV-III w. p.n.e.. odkryty w 1944 r. Grobowiec znajdował się w ziemnym kopcu. Został zabezpieczony budynkiem z klimatyzacją dla zachowania cennych malowideł ściennych obrazujących życie Traków. Są to wybitne dzieła malarstwa epoki hellenistycznej. Obok grobowca wybudowano jego wierną kopię i udostępniono zwiedzającym.

12 km na płn.-zachód od Kazanłnyk leży u podnóża szczytu Stoletow - wieś Szipka. Warto zwiedzić wspaniałą cerkiew dziękczynną, zbudowaną na cześć poległych obrońców przełęczy - wojsk rosyjskich i ochotników bułgarskich - w walce z wojskami tureckimi (1877-78). Na szczycie Stoletow wznosi się imponujący (34 m wys.) pomnik.

Kazanłyk na forum

  • Brak rozmów na temat Kazanłyk.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]