Karłowo

Niewielkie miasto ulokowane u podnóża Starej Płaniny, na jednym krańcu słynnej Doliny Róż (na drugim leży Kazanłyk). Nazwy Dolina Róż używa się dla wspólnego określenia Kotlin Karłowskiej i Kazanłyckiej ze względu na uprawianą tutaj na skalę przemysłową królową kwiatów. Karłowo to duży węzeł komunikacyjny, wiodą stąd drogi do Sofii, nad morze przez Kazanłyk, w góry Starej Płaniny oraz na Nizinę Tracką do Płowdiwu. To także rodzinne miasto Wasyla Lewskiego - organizatora ruchu powstańczego i bojownika o wyzwolenie Bułgarii spod pięciowiekowego panowania tureckiego.

W starej dzielnicy jest wiele odnowionych, kolorowych domamów, które w letnim, mocnym słońcu prezentują się naprawdę pięknie, jak np. dom Hadżiwyłkowa (brązowy, niedaleko cerkwi św. Mikołaja) czy dom Zoewa. Dom Koprinarowa znajduje się w innej części miasta, dwie przecznice od meczetu.

Tutaj urodził się Wasyl Lewski (1837-73). Budownictwo podobne do Kopriwszticy: malowane fasady, drewniane altany, smukłe kolumny. Fabryka traktorów, zakłady tekstylne i wino Karłowski Misket w kolorze bursztynowym. Karłowo zaprasza na imprezę Święto róż, która odbywa się cyklicznie na początku czerwca.

Karłowo na forum

  • Brak rozmów na temat Karłowo.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]