Gabrovo

Miasto słynie z festiwali humoru i satyry, a jego mieszkańcy - podobnie jak Szkoci - z posuniętej do granic absurdu oszczędności. Z Gabrowem sąsiaduj ą rezerwat urbanistyczny Etyr (używa się także nazwy Etyra) oraz wieś-skansen Bożenci. Warto tam zajrzeć choć na chwilę, by poczuć klimat starej, odrodzeniowej Bułgarii.

Gabrowo jest dużym ośrodkiem turystycznym, a także dobrym punktem wypadowym do wędrówek po bardzo ciekawych okolicach. Przede wszystkim warto zajrzeć do wsi - skansenu w miejscowości ETYR odległej o 8 km na południe od Gabrowa (choć formalnie dzielnicy miasta). Skansen został otwarty w 1964 r., po zgromadzeniu ponad 100 starych domostw, warsztatów oraz sklepików, z których wiele pamięta jeszcze lata bułgarskiego odrodzenia narodowego. Spacerując wąskimi uliczkami tego miniaturowego miasteczka, poznamy autentyczne warunki życia ludzi w dawnych czasach, zobaczymy cały szereg pracowni, w których rzemieślnicy na oczach turystów wytwarzają drobne przedmioty: noże, gliniane i miedziane naczynia, tkaniny, pantofle, dzwonki pasterskie, słodycze, instrumenty ludowe, olej z orzechów itp.

W muzeum humoru i satyry organizowane są: biennale humoru i satyry w sztuce (w maju w latach nieparzystych), międzynarodowy konkurs karykatury Wesołe Bałkany, a także inne imprezy.

W sierpniu każdego roku w Gabrowie odbywa się bałkański festiwal młodzieżowy Młodość Bałkanów, natomiast w drugiej połowie września urządzane są Dni Muzyki Kameralnej, których gospodarzem jest gabrowska orkiestra kameralna.

Gabrovo na forum

  • Brak rozmów na temat Gabrovo.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]