Ajtos

Miasto leży nad Rzeką Ajtoską, u podnóży wschodniego, niskiego pasma Starej Płaniny. Ajtos to znaczny ośrodek rolniczy, węzeł komunikacyjny, a także uzdrowisko, którego wody wykorzystywane są w leczeniu chorób przewodu pokarmowego.

Na północny zachód od dzisiejszego miasta znajdują się pozostałości bizantyjskiej twierdzy Aetos wybudowanej na przełomie VII i VIII w. Samo miasto nie oferuje zbyt wielu atrakcji, ale może stanowić przyjemną przerwę na turystycznym, zatłoczonym szlaku - blisko stąd nad Morze Czarne, niedaleko w niskie góry Bałkanu.

W Ajtos można obejrzeć: cerkiew św. Dymitra Sołuńskiego (1844) z cennymi freskami, ul. Car Oswobo-diteł 22, oraz niewielką, ale ciekawą ekspozycję etnograficzną w muzeum miejskim urządzonym w odrodzeniowym domu rodziny Stanewów.

Ajtos na forum

  • joanna
    joanna

    Wspaniałe romantyczne miejsce - polecam wszystkim młodym parą i wszystkim nowożeńcom na wyprawę ślubną, albo nawet jak jakaś para robi odnowienie przysięgi ślubnej to też polecam na wyprawę poślubną bo jest naprawdę romantycznie cicho i spokojnie

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]