Dolina róż

Pośrodku kraju, nieco na południe od pasma Starej Płaniny i równolegle do niej, ciągną się niewysokie wzniesienia Srednej Góry. Pomiędzy dwoma tymi pasmami znajduje się dość obszerny region zwany Doliną Róż ze względu na łagodny klimat oraz charakterystyczne uprawy.

Wyjątkowy klimat panujący w sercu kraju sprawił, że róże kwitną tu tak wspaniale, jak nigdzie indziej. Najlepiej odwiedzić dolinę w maju lub na początku czerwca, gdy w pełni rozwinięte kwiaty tworzą niezwykły wonny dywan. Płatki róż zbiera się przez miesiąc, wyłącznie między czwartą rano a wschodem słońca - pokryte rosą kwiaty mają najwięcej aromatu. Zakończeniu zbiorów towarzyszą wspaniałe uroczystości, podczas których co roku spośród najpiękniejszych dziewczyn wybierana jest królowa róż. Bułgarski olejek różany jest cenionym na świecie składnikiem wielu kosmetyków, także najdroższych perfum. Kilogram olejku wart jest mniej więcej tyle, co dwa kilogramy złota - do uzyskania kilograma olejku potrzeba aż trzech tysięcy kilogramów płatków róż.

Dolina Róż to obszar prastarego osadnictwa. Niegdyś mieszkali tu Trakowie, po których zostały niezliczone kurhany. Tutaj znajduje się także stara stolica drugiego państwa bułgarskiego - Tyrnowo i Kopriwsztica, w domach której po dziś dzień jest wyczuwalny duch epoki odrodzenia narodowego, a także słynące z humoru i nieco... skąpych mieszkańców Gabrowo. Dotrzemy tu do Triawny, gdzie pozostały dzieła mistrzów szkoły triawneńskiej. Są tu czarowne klasztory.

Na obszarze Doliny Róż można wygodnie podróżować zarówno autobusem, jak i koleją. Główne połączenia kolejowe ciągną się wraz z pasmem Starej Płaniny ze wschodu na zachód. Do niektórych miast, takich jak np. Trojan czy Panagiuriszte, docierają co prawda tylko boczne linie, niemniej jednak transport autobusowy jest tu dość dobrze rozwinięty i gwarantuje udaną podróż.

Dolina róż na forum

  • hristina
    hristina

    Urodziłąm się w dolinie róż. Jest piękna - po obu stron - wysokie malownicze góry. Róże nie są pod ochroną, są specjalnie chodowane. Lepiej więć porpsić o pozwolenie jeżeli ktoś chciałby sobie zerwać. Moja Babcia nie pozwalała trzymać bukietu takich róż w sypialni - można było się obudzić z bólem głowy przy takim zapachu.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]