Ciekawe miejsca

Bułgaria jest krajem o pasjonującej historii, bardzo przyjaznym klimacie oraz niezwykle atrakcyjnych turystycznie miejscach. Oblicze tej ziemi kształtowali Trakowie, Celtowie, starożytni Macedończycy króla Filipa i Grecy, Rzymianie, Bizantyńczycy, Słowianie, Protobułgarzy, Turcy. Można do tego doliczyć także innych ludy, które również zapisały się w historii tego kraju, a byli to Kumanowie, Pieczyngowie, Rusini i Rosjanie, Mongołowie, Węgrzy, Serbowie czy nawet Polacy.

Bardzo charakterystyczny dla tej mieszanki kulturowej jest fakt, iż wszystkie tutejsze, istniejące od starożytności miasta i osiedla posiadały na przestrzeni wieków rozmaite nazwy, nadawane przez poszczególne władające nimi ludy. Przykładowo duże miasto na Nizinie Górnotrackiej, drugie pod względem wielkości w Bułgarii, otrzymało od swych założycieli, Traków, nazwę Eumolpias, starożytni Macedończycy króla Filipa określali je jako Filipopol, który przekształcony został następnie w trackie Pulpudewa, za czasów rzymskich miasto zwano Tri-montium, Słowianie, którzy zaczęli się osiedlać na Bałkanach w VI w., tracką nazwę Pulpudewa zmienili na Pyldin, a Turcy z kolei nadali mu miano Filihe. Dziś nosi nazwę Płowdiw, będącą kolejnym przekształceniem jednej ze starych nazw miasta.

Czarnomorskie wybrzeże
Czarnomorskie wybrzeże
Wybrzeże czarnomorskie to nie tylko szerokie piaszczyste plaże usłane gęsto turystami, to także zróżnicowane formy brzegowe, skały i wysepki. Całego krajobrazu dopełnia wielobarwna toń morza.

Bułgaria oferuje szeroką gamę aktywnych form wypoczynku. Każdy tu znajdzie coś dla siebie. Z powodzeniem mogą się oddać swej pasji rowerzyści górscy, alpiniści i amatorzy wspinaczki, kajakarze, lotniarze, grotołazi, jak i żeglarze, amatorzy windsurfingu oraz nurkowania.

Ciekawe miejsca na forum

  • anitka
    anitka

    Proszę podpowiedzieć mi jakiś sprawdzony camping w Bułgari, z jakimi kosztami trzeba liczyć się z rodzina czterosobową z własnym namiotem, samochodem. czy za 15 euro za dobę znajdę taki kemping? interesują mnie duże sieciowe kempingi na których są jakieś atrakcję no i przedewszystkim - camping musi być bezpośrednio przy plaży oraz musi mieć wygrodzony dostęp do plaży.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]