Sozopol

Sozopol to najstarsze miasto bułgarskiego wybrzeża ulokowane na smukłym skalistym cyplu. Założyli je w 610 r. p.n.e., pod nazwą Apollonia, Grecy z Miletu. Kolonia prosperowała jako pośrednik pomiędzy światem greckim a miejscowymi Trakami. Dziś to czarujące miejsce cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, jest doskonale znane z dwóch piaszczystych plaż i charakterystycznej XIX-wiecznej zabudowy kamienno-drewnianej, spośród której 45 obiektów zaliczono do pamiątek narodowych.

Sozopol to dawna Apollonia założona na skalistym półwyspie w 610 r. p.n.e. przez Greków z Miletu. Miasto o bogatej historii. Szybko rozwinęło się w ważny ośrodek handlu i żeglugi. W centrum miasta zbudowano monumentalną świątynię Apollina ze złoconą statuą (13 m) z brązu, dłuta rzeźbiarza Kalamisa. Marcus Lucullus zniszczył miasto w 72 r. n.e. i wywiózł statuę do Rzymu. W V w. n.e. pojawia się nazwa Sozopolis. Władali nim Bizantyjczycy, przez pewien czas Sozopoł należał do Genui (XIV w.).

Sozopol najstarsze miasto w Bułgarii
Sozopol najstarsze miasto w Bułgarii
Zdjęcie Sozopol, w Bułgarii. Sozopol jest jednym z najstarszych miast na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Miasto znane jest z przepięknych, dobrze zagospodarowanych, piaszczystych i szerokich

Poza sezonem Sozopol jest senną wioską rybacką przy ciągającą malarzy, pisarzy i im podobne kontemplujące dusze. Jedynie latem przez miasto przetacza się fala zwiedzających. Wąskie uliczki, często drewniane, piętrowe domy z wysuniętymi górnymi kondygnacjami, w ogródkach drzewa figowe, ciekawa architektura przyciągają malarzy i grafików. Archeologiczne muzeum mieści się w dawnej cerkwi Sweta Bogorodica, gdzie organizuje się niekiedy koncerty muzyczne. Warto obejrzeć marmurową płytę nagrobną Anaksymandra z Miletu, filozofa greckiego z VI w. p.n.e., cenne dzieło mistrzów jońskich i wspaniałe ikony.

Jedno z najstarszych miast
Jedno z najstarszych miast na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego, nazywane kolejno Antheia, Apollonia. Sozopol jest licznie odwiedzany przez turystów z całego świata, cieszy się popularnością

Miasto i jego okolice to istna skarbnica dla archeologów. W ostatnich latach natrafiono na ślady nekropoli z V-II w. p.n.e.. w której znaleziono wspaniale wazy. terakotę, naczynia szklane, złote monety itp. Niedaleko portu obejrzeć można fragmenty muru obronnego wzniesionego w okresie wczesnobizantyjskim. Zabytki spotykamy na każdym kroku. Wąskie uliczki, stare domy pokryte turecką dachówką, drzewa figowe w ogródkach, ciekawa architektura - przyciągają malarzy i grafików.

Współrzędne geograficzne Sozopol
Latitude: N 42° 25’ 02" (42.4172628), Longitude: E 27° 41’ 46" (27.6961748)

Sozopol na forum

  • ania
    ania

    Sozopol jest naprawde godny polecenia, zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla np studentow lubiących imprezy i posiadających mniejsze fundusze. Za naprawde bardzo male pieniadze mozna się tam wyżywić , próbując miejscowych smakołyków ( np na śniadanie banica z sirine i boza / na przekaske prażone rybki caca z pysznym żywym piwem tzw. żywa birra / na obiad czuszki nadziewane mięsem z ryżem ... super i tanio ) w miasteczku jest bazarek z bardzo dobrymi owocami i warzywami od chłopów super !!! Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne to jest tam piękne muzeum archeologiczne i port w którym można wynająć łódź i wypłynąc ( w małej grupie ) w rejs po morzu , polecam , piękne widoki. Brdzo ciekawa jest też starówka , rybackie domy na bardzo wysokich fundamentach i kręte brukowane uliczki .... Po zmroku , gdy robi się chlodniej miasteczko ożywa , słychać muzykę na żywo , ludzie siedzą i rozmawiają , aż chce się tam wracać , to jedne z moich najpiękniejszych wakacji.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]