Pomorie

Miasteczko Pomorie zamieszkiwane przez około 14 tyś. mieszkańców usytuowane jest na wąskim, skalistym półwyspie wychodzącym 3,5 km w morze. Pierwsza osada powstała tu w IV w. p.n.e., blisko słonego Jeziora Pomorijskiego uznawanego przez Traków za święte ze względu na leczniczą moc słonego mułu zalegającego dno i brzegi. Pomyślne kuracje uznawali oni za zdarzenie cudowne i oddawali cześć mieszkającym w jeziorze nimfom.

Udowodniono, że słony szlam Jeziora Pomorijskiego wykazuje jedne z najlepszych na świecie właściwości leczniczych. Tutejsze sanatoria specjalizują się w leczeniu schorzeń układu kostno-mięśniowego, chorób kobiecych, nieprawidłowości w narządach oddechowych, chorób wątroby i serca.

Pomorie
Pomorie
Zdjęcie Pomorie, w Bułgarii. Miasto położone na skalistym półwyspie dł. 5 i szer. 4 km. atrakcyjne uzdrowisko na północnym brzegu Zatoki Burgaskiej. założone w IV

Pomorie to dziś miejsce relaksu, trzeba jednak pamiętać, że 2500 lat dziejów miasteczka (do 1934 r. nazywanego Anchialo) nie przebiegało spokojnie. Była tu grecka kolonia, rzymskie civitax magna (miasto z prawem bicia własnej monety), ważna twierdza pierwszego państwa bułgarskiego. Miasteczko było świadkiem bitwy pod Acheloj (1366), zostało splądrowane i spalone przez rycerzy księcia Savoy. Przede wszystkim pozostawało głównym dostawcą soli z tutejszej saliny oraz wina i koniaku w imperium osmańskim.

Pomorie
Popularny kurort usytuowany w okręgu Burgas, bezpośrednio nad Morzem Czarnym w Bułgarii.

Miejscowość cieszy się korzystnym mikroklimatem, dzięki któremu można tu zażywać kąpieli słonecznych i morskich, począwszy od wczesnej wiosny, a skończywszy na późnej jesieni. Klimat i urodzajne okolice zapewniaj ą miasteczku obfitość owoców i warzyw, co jest kolejną wakacyjną przyjemnością. Brzeg morski jest niski i piaszczysty. Nic nie zakłóca horyzontu od wschodu aż po zachód. Od północy miejsce osłania wyniesienie Starej Płaniny. Plaża ma długość 4,2 km, jej piasek bogaty jest w żelazo.

Współrzędne geograficzne Pomorie
Latitude: N 42° 34’ 05" (42.5680485), Longitude: E 27° 36’ 56" (27.6155704)

Pomorie na forum

  • Brak rozmów na temat Pomorie.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]