Nesebyr

Miasto jest atrakcją, której nie wolno pominąć. Nesebyr położony jest na półwyspie wychodzącym w morze, połączonym ze stałym lądem jedynie długim i wąskim przesmykiem. Miasto podobne do Sozopolu, kusi osobliwą atmosferą z racji swych zabytków historycznych i położenia na wyspie, połączonej z lądem tylko wąską mierzeją. Wyspa ma zaledwie 850 m dł. i 300 m szer. Dziś trudno już orzec, czy przesmyk jest tworem natury, czy człowieka. Miasto założyli Trakowie 3000 lat temu pod nazwą Mesambria.

Przeważająca liczba zachowanych do dziś budynków w starym mieście pochodzi z XI-XIV w., a prawie wszystkie świątynie powstały w bułgarskim malowniczym stylu cerkiewnym - ze ścianami podzielonymi przez pilastry i lunety, o murach z naprzemiennymi wątkami (kamiennymi i ceglanymi) z dodatkowymi zdobieniami ceramicznymi, dekoracyjnymi gzymsami arkadowymi. Wiele z nich wygląda bardzo romantycznie i mogłoby być wizytówką tego uroczego lecz zatłoczonego latem miasteczka.

Nessebar na półwyspie
Nessebar na półwyspie
Zdjęcie Nesebyr, w Bułgarii - uroczego zabytkowego miasteczka, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto zlokalizowane na niedużym półwyspie, w pobliżu Słonecznego Brzegu. Niezwykły charakter

Charakterystyczne dla Nesebyru są: wąskie uliczki wybrukowane kocimi łbami, malutkie placyki, dwukondygnacyjne domy o kamiennych parterach, drewnianych, nadwieszonych nad ulicą piętrach i zewnętrznych klatkach schodowych, kramy z pamiątkami, knajpki, tawerny, a wszystko okraszone kwiatowymi ogródkami i zebrane na niewielkiej powierzchni. W tym urokliwym miejscu, które na długo zapada w pamięć, jest spory wybór małych hotelików i pensjonatów.

Współrzędne geograficzne Nesebyr
Latitude: N 42° 39’ 36" (42.6601365), Longitude: E 27° 43’ 14" (27.7205593)

Nesebyr na forum

  • anielka
    anielka

    W 2010 wycieczka autokarowa do jednego z najstarszych miast Europy. Zwiedzanie ruin Starej Metropoli, bazyliki Św. Eleusa z V wieku, Nowej Metropoli, cerkwi Św. Jana Chrzciciela z X w. kosztowało ok. 20 EUR z Primorska, cena ok. 13 EUR ze Słonecznego Brzegu.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]