Kiten

Kiten jest prawdziwą perełką na wybrzeżu Morza Czarnego. Piękna północna plaża, nazywana Atliman, leży w zacisznej, spokojnej zatoce. Od południa graniczy z bogatą w ryby rzeką Kiten. Z nazwą północnej plaży związana jest legenda o pięknej Stanie, która dowodziła obroną tutejszej twierdzy Urodowiza, jej pozostałości dotrwały do dzisiaj na niewielkim półwyspie.

Sułtan zapragnął wejść w posiadanie niezdobytej dotychczas twierdzy, więc zaproponował Stanie małżeństwo. Panna zgodziła się, ale postawiła jeden warunek - sułtan w podarunku ślubnym miał ofiarować jej tyle ziemi, ile zdoła objechać w ciągu dnia (od wschodu do zachodu słońca) jeden koń. Gdy sułtan się zgodził, Staną namówiła chłopów z okolicznych wsi, by przygotowali dla niej po drodze świeże konie. Dziewczyna wyruszyła spod bram twierdzy Urdowiza. Udało się jej objechać niemal całą Strandżę. Wieczorem pierwszy koń, na którym rozpoczęła podróż, padł ze zmęczenia pod bramami twierdzy. Sułtan dotrzymał słowa i podarował Stanie okrążone przez nią ziemie. Dlatego też jak mówi legenda tereny te aż do 1834 r. pozostawały w osobistych majątkach władcy imperium tureckiego. Na cześć konia, który padł pod murami twierdzy, tutejszą plażę nazwano Atliman, czyli Końska Zatoka.

Prawdziwa perełka
Prawdziwa perełka
Miasteczko Kiten usytuowane na oryginalnym cyplu Morza czarnego w okręgu Bugrad to prawdziwa perełka dla turystów spędzających urlop lub wakacje w Bułgarii.

Współrzędne geograficzne Kiten
Latitude: N 42° 14’ 03" (42.2342735), Longitude: E 27° 46’ 13" (27.7702053)

Kiten na forum

  • Brak rozmów na temat Kiten.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]