Achtopol

Achtopol nosi nazwę Miasta Miłości. Jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe miast bułgarskich na wybrzeżu Morza Czarnego. Od strony lądu Achtopol otaczają góry Średniej Strandży. Miasto jest reklamowane jako najbardziej słoneczne miejsce w całej Bułgarii, a ponadto posiada jedną z najdłuższych plaż na wybrzeżu bułgarskim (ok. 2 km), co przyciąga wielu turystów nie tylko w okresie letnim.

Achtopol dawniej znany jako Agathopolis, 15 km od Miczurina, zbudowany na małym półwyspie na cześć greckiej bogini szczęścia Agaty. O przeszłości świadczą ruiny rzymskiej, później bizantyjskiej twierdzy, zniszczonej przez Turków. Na zachód od osady widoczny szczyt góry Papija (502 m n.p.m.) Miasteczko rybaków. 6 km dalej na południe osada rybacka Sinemorec położona na wysokim przylądku w pobliżu ujścia rzeki Weleka, płynącej w malowniczej dolinie. Rejon ten nie jest udostępniany turystom zagranicznym, ośrodki wypoczynkowe wykorzystują przeważnie Bułgarzy.

Agathopolis
Agathopolis
Zdjęcie Achtopol, w Bułgarii. Miasto leży w miejscu starożytnego osadnictwa trackiego. Prawdopodobnie zostało skolonizowane w VI wieku p.n.e. Rzymianie nazywali je Peronticus. Gdy bizantyjski przywódca

Dziś jest cichym i spokojnym miejscem położonym nieco na uboczu. Miasto jest warte polecenia osobom, które nie mogą sobie pozwolić na pobyt w drogich, znanych kurortach lub tęsknią za spokojnym wypoczynkiem. Jeśli ktoś szuka wrażeń z nocnych zabaw do samego rana lub atmosfery życia nocnego, jakimi tętni Primorsko lub Słoneczny Brzeg, tu ich nie znajdzie.

Współrzędne geograficzne Achtopol
Latitude: N 42° 05’ 58" (42.0993861), Longitude: E 27° 56’ 27" (27.9407145)

Achtopol na forum

  • marek
    marek

    Faktycznie fajne i tanie miejsce. 4 osobowy apartament, nowy i czysty za €35/dobę. W restauracjach też tanio, dania rybne w granicach €4. Dobre bułgarskie wina po €3-5, te same w restauracjach po €10-15 ale warto sie targować. Plaża długa i płytka, raj dla dzieci. Parasole na plaży po €2.5, czasem warto pomaszerować kawałek z własnym (kupionym w sklepie za €5) na część, gdzi nie ma opłat. Atrakcji faktycznie niewiele. Skalista częśc wybrzeża trudno dostępna, bo długo dość płytka i dla zwoleników snurkowania trochę trudno. Polecam płetwy z odzielnymi butami. Plaża w Sinomorcu piękna (to 5 km dalej na południe) piasek trochę grubszy, więc woda czystsza, większe fale i natychmiast głęboko.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]